IPB160N04S2-03
MOSFET OptiMOS -T PWR TRANS 40V 160A
product image
IPB160N04S2-03 Picture
SeekIC No. : 00156654 Detail
IPB160N04S2-03: MOSFET OptiMOS -T PWR TRANS 40V 160A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB160N04S2-03
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.9 m Ohms Configuration : Single Quad Source
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Package / Case : TO-263
Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.9 m Ohms
Configuration : Single Quad Source
Features:
• N-channel - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260°C peak reflow
• 175°C operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB160N04S2-03
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.9 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V