IPB160N04S2L-03
MOSFET OptiMOS-T PWR TRANS 40V 160A
product image
IPB160N04S2L-03 Picture
SeekIC No. : 00155688 Detail
IPB160N04S2L-03: MOSFET OptiMOS-T PWR TRANS 40V 160A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPB160N04S2L-03
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms Configuration : Single Quad Source
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Package / Case : TO-263
Continuous Drain Current : 160 A
Configuration : Single Quad Source
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.7 m Ohms
Features:
• N-channel Logic Level - Enhancement mode
• Automotive AEC Q101 qualified
• MSL1 up to 260°C peak reflow
• 175°C operating temperature
• Green package (lead free)
• Ultra low Rds(on)
• 100% Avalanche tested
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Value
Unit
Continuous drain current
ID
T C=25
160
A
T C=100 2)
160
Pulsed drain current2)
ID,pulse
T C=25
640
Avalanche energy, single pulse
EAS
I D=80 A, RGS=25
810
mJ
VGS
±20
V
Power dissipation
Ptot
300
W
Operating and storage temperature
Tj, Tstg
IEC climatic category; DIN IEC 68-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPB160N04S2L-03
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6000pF @ 15V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 5V