IPD50N03S2L-06
MOSFET OPTIMOS PWR-TRANS N-CH 30V 50A 6.4mOhm
product image
IPD50N03S2L-06 Picture
SeekIC No. : 00147424 Detail
IPD50N03S2L-06: MOSFET OPTIMOS PWR-TRANS N-CH 30V 50A 6.4mOhm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPD50N03S2L-06
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 50 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.4 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Continuous Drain Current : 50 A
Package / Case : TO-252
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.4 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPD50N03S2L-06
VendorInfineon Technologies
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.4 mOhm @ 50A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1900pF @ 25V
Power - Max136W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V