IPP100P03P3L-04
MOSFET OPTIMOS-P TRNCH P-CH -30V -100A 4mOhms
product image
IPP100P03P3L-04 Picture
SeekIC No. : 00160932 Detail
IPP100P03P3L-04: MOSFET OPTIMOS-P TRNCH P-CH -30V -100A 4mOhms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP100P03P3L-04
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : - 16 V, + 5 V Continuous Drain Current : - 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : - 30 V
Continuous Drain Current : - 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4 m Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : - 16 V, + 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP100P03P3L-04
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.3 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 9300pF @ 25V
Power - Max200W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V