IPP120N04S3-02
MOSFET OPTIMOS-T PWR-TRANS N-CH 40V 120A
product image
IPP120N04S3-02 Picture
SeekIC No. : 00151368 Detail
IPP120N04S3-02: MOSFET OPTIMOS-T PWR-TRANS N-CH 40V 120A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP120N04S3-02
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.3 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Continuous Drain Current : 120 A
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2.3 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP120N04S3-02
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.3 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 14300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V