IPP45N06S3-16
MOSFET N-CH 55V 45A
product image
IPP45N06S3-16 Picture
SeekIC No. : 00151494 Detail
IPP45N06S3-16: MOSFET N-CH 55V 45A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP45N06S3-16
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0157 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Continuous Drain Current : 45 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0157 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP45N06S3-16
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15.7 mOhm @ 23A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2980pF @ 25V
Power - Max65W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs57nC @ 10V