IPP60R125CP
MOSFET COOL MOS PWR TRANS MAX PWR 650V
product image
IPP60R125CP Picture
SeekIC No. : 00156976 Detail
IPP60R125CP: MOSFET COOL MOS PWR TRANS MAX PWR 650V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP60R125CP
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.125 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 25 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.125 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP60R125CP
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 16A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2500pF @ 100V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V