IPP90R500C3
MOSFET COOL MOS
product image
IPP90R500C3 Picture
SeekIC No. : 00152287 Detail
IPP90R500C3: MOSFET COOL MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP90R500C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 500 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Mounting Style :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 500 mOhms
Continuous Drain Current : 11 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP90R500C3
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs500 mOhm @ 6.6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1700pF @ 100V
Power - Max156W
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V