IPU49CN10N G
MOSFET N-CH 100V 20A
product image
IPU49CN10N G Picture
SeekIC No. : 00162561 Detail
IPU49CN10N G: MOSFET N-CH 100V 20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPU49CN10N G
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 49 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-251 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 20 A
Package / Case : TO-251
Resistance Drain-Source RDS (on) : 49 m Ohms
Features:
• N-channel, normal level
• Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
• Very low on-resistance RDS(on)
• 175 °C operating temperature
• Pb-free lead plating; RoHS compliant
• Qualified according to JEDEC1) for target application
• Ideal for high-frequency switching and synchronous rectification
Specifications
Parameter Symbol Value Conditions Unit
Continuous drain current ID 20 TC=25 °C A
14 TC=100 °C
Pulsed drain current2) I D,pulse 80 TC=25 °C
Avalanche energy, single pulse EAS 29 ID=20 A, RGS=25 mJ
Reverse diode dv /dt dv /dt 6 I D=20 A, VDS=80 V,
di /dt =100 A/s,
Tj,max=175 °C
kV/s
Gate source voltage3) VGS ±20   V
Power dissipation Ptot 44 TC=25 °C W
Operating and storage temperature Tj, Tstg -55 ... 175
IEC climatic category; DIN IEC 68-1   55/175/56
1)J-STD20 and JESD22
2) see figure 3
3) Tjmax=150°C and duty cycle D=0.01 for Vgs<-5V