IR1150ISTRPBF
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC
product image
IR1150ISTRPBF Picture
SeekIC No. : 003567709 Detail
IR1150ISTRPBF: IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR1150ISTRPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Mode: Continuous Conduction (CCM) Frequency - Switching: 200kHz
Current - Startup: 175µA Maximum Power Dissipation : 527 mW
Voltage - Supply: 15 V ~ 20 V Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOICN
Description
Series: -
Frequency - Switching: 200kHz
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mode: Continuous Conduction (CCM)
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
Manufacturer: International Rectifier
Current - Startup: 175µA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply: 15 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR1150ISTRPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Voltage - Supply15 V ~ 20 V
Frequency - Switching200kHz
Current - Startup175A