IR1150PBF
IC PFC CONTROLLER CCM 8-DIP
product image
IR1150PBF Picture
SeekIC No. : 003567710 Detail
IR1150PBF: IC PFC CONTROLLER CCM 8-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR1150PBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Mode: Continuous Conduction (CCM) Propagation Delay (Max) : 0.405 ns
Frequency - Switching: 200kHz Current - Startup: 175µA
Voltage - Supply: 15 V ~ 20 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-DIP
Description
Series: -
Frequency - Switching: 200kHz
Mode: Continuous Conduction (CCM)
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Manufacturer: International Rectifier
Current - Startup: 175µA
Supplier Device Package: 8-DIP
Voltage - Supply: 15 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR1150PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTube
Package / Case8-DIP (300 mil)
Voltage - Supply15 V ~ 20 V
Frequency - Switching200kHz
Current - Startup175A