IR2011STR
HI/LO SIDE DRVR 8SOIC
product image
IR2011STR Picture
SeekIC No. : 003564723 Detail
IR2011STR: HI/LO SIDE DRVR 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR2011STR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Configuration: High and Low Side, Independent Type: -
Operating Supply Voltage : 3 V to 5.5 V Input Type: Non-Inverting
Delay Time: 80ns Current - Peak: 1A
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 1 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2 High Side Voltage - Max (Bootstrap): 200V
Voltage - Supply: 10 V ~ 20 V Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOICN
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Configurations: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Input Type: Non-Inverting
Current - Peak: 1A
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: International Rectifier
High Side Voltage - Max (Bootstrap): 200V
Voltage - Supply: 10 V ~ 20 V
Configuration: High and Low Side, Independent
Delay Time: 80ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationIR2011STR
VendorInternational Rectifier
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Current - Peak1A
Delay Time80ns
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1