IR95-21C/TR7
Infrared Emitters Infrared LED 940nm Water Clear Lens
product image
IR95-21C/TR7 Picture
SeekIC No. : 0019010 Detail
IR95-21C/TR7: Infrared Emitters Infrared LED 940nm Water Clear Lens
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IR95-21C/TR7
Mfg:
Everlight
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Wavelength : 940 nm Beam Angle : 25 deg
Radiant Intensity : 5 mW/sr Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Package / Case : 2.1 mm x 2 mm x 2.7 mm
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Reel
Wavelength : 940 nm
Radiant Intensity : 5 mW/sr
Beam Angle : 25 deg
Package / Case : 2.1 mm x 2 mm x 2.7 mm
Features:
·Small double-end package
·High reliability
·Low forward voltage
·Good spectral matching to Si photodetector
·Pb free
·The product itself will remain within RoHS compliant version.
Application
·PCB mounted infrared sensor
·Infrared emitting for miniature light barrier
·Floppy disk drive
·Optoelectronic switch
·Smoke detector
Specifications
Parameter
Symbol
Rating
Units
Continuous Forward Current
IF
65
mA
Peak Forward Current
IFP
1.0
A
Reverse Voltage
VR
5
V
Operating Temperature
Topr
Storage Temperature
Tstg
Soldering Temperature
Tsol
260
Power Dissipation at(or below)
25 Free Air Temperature
Pd
130
mW
Notes: *1:IFP  Conditions--Pulse Width100s and Duty1%.