IRAMS10UP60B
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
product image
IRAMS10UP60B Picture
SeekIC No. : 00532428 Detail
IRAMS10UP60B: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRAMS10UP60B
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Type : Motor Driver Operating Supply Voltage : 5 V
Supply Current : 165 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : SIP-1 Packaging : Tube
Description
Product :
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Operating Supply Voltage : 5 V
Type : Motor Driver
Supply Current : 165 uA
Package / Case : SIP-1
Features:
· Internal Shunt Resistor
· Integrated Gate Drivers and Bootstrap Diodes
· Temperature Monitor
· Fully Isolated Package
· Low VCE(on) Non Punch Through IGBT Technology
· Undervoltage lockout for all channels
· Matched propagation delay for all channels
· Schmitt-triggered input logic
· Cross-conduction prevention logic
· Lower di/dt gate driver for better noise immunity
· Motor Power range 0.4~0.75kW / 85~253 Vac
· Isolation 2000VRMS /1min
Specifications
Parameter Description Max. Value Units
VCES Maximum IGBT Blocking Voltage 600 V
V+ Positive Bus Input Voltage 450
IO @ TC =25 RMS Phase Current 10 A
IO @ TC =100 RMS Phase Current 5
IPK Max Peak Phase Current (tp<100ms) 15
FP Maximum PWM Carrier Frequency 20 kHz
Pd Maximum Power dissipation per Phase  20 W
Viso Isolation Voltage (1min) 2000 VRMS
TJ(IGBT& Diodes) Operating Junction temperature Range -40 to +150
TJ(Drver IC) Operating Junction temperature Range -40 to +150
T Mounting torque Range (M3 screw) 0.8 to 1.0 Nm
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRAMS10UP60B
VendorInternational Rectifier
CategoryMotors, Solenoids, Driver Boards/Modules
Motor Type3-Phase AC
Transistor TypeIGBT
Number of Motors1
Voltage - Output600V
Current - Output10A
Voltage - Logic Supply12 V ~ 20 V