IRAMX16UP60A
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
product image
IRAMX16UP60A Picture
SeekIC No. : 00533513 Detail
IRAMX16UP60A: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRAMX16UP60A
  • Qty
  • 0~53
Quick Details
Type : Motor Driver Operating Supply Voltage : 7 V
Supply Current : 120 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : SIP-2 Packaging : Tube
Description
Product :
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Type : Motor Driver
Operating Supply Voltage : 7 V
Supply Current : 120 uA
Package / Case : SIP-2
Features:
· Integrated Gate Drivers and Bootstrap Diodes.
· Temperature Monitor
· Temperature and Overcurrent shutdown
· Fully Isolated Package.
· Low VCE (on) Non Punch Through IGBT Technolog
· Undervoltage lockout for all channels
· Matched propagation delay for all channels
· Low side IGBT emitter pins for current control
· Schmitt-triggered input logic
· Cross-conduction prevention logic
· Lower di/dt gate driver for better noise immunity
· Motor Power range 0.75~2kW / 85~253 Vac
· Isolation 2000VRMS min
Specifications
Parameter Description Max. Value Units
VCES Maximum IGBT Blocking Voltage 600 V
V+ Positive Bus Input Voltage 450
IO @ TC =25 RMS Phase Current 16 A
IO @ TC =100 RMS Phase Current 8
IPK Max Peak Phase Current (tp<100ms) 30
FP Maximum PWM Carrier Frequency 20 kHz
Pd Maximum Power dissipation per Phase  35 W
Viso Isolation Voltage (1min) 2000 VRMS
TJ(IGBT& Diodes) Operating Junction temperature Range -40 to +150
TJ(Drver IC) Operating Junction temperature Range -40 to +150
T Mounting torque Range (M3 screw) 0.8 to 1.0 Nm
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRAMX16UP60A
VendorInternational Rectifier
CategoryMotors, Solenoids, Driver Boards/Modules
Motor Type3-Phase AC
Transistor TypeIGBT
Number of Motors1
Voltage - Output600V
Current - Output16A
Voltage - Logic Supply12 V ~ 20 V