IRAMX20UP60A
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
product image
IRAMX20UP60A Picture
SeekIC No. : 00533582 Detail
IRAMX20UP60A: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRAMX20UP60A
  • Qty
  • 0~53
Quick Details
Type : Motor Driver Operating Supply Voltage : 5 V
Supply Current : 165 uA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : SIP-2 Packaging : Tube
Description
Product :
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Operating Supply Voltage : 5 V
Type : Motor Driver
Supply Current : 165 uA
Package / Case : SIP-2
Features:
·Integrated Gate Drivers
·Temperature Monitor
·Overcurrent shutdown
·Fully Isolated Package
·Low VCE (on) Non Punch Through IGBT Technology.
·Undervoltage lockout for all channels
·Matched propagation delay for all channels
·5V Schmitt-triggered input logic
·Cross-conduction prevention logic
·Lower di/dt gate driver for better noise immunity
·Motor Power range 0.75~1.5kW / 85~253 Vac
·Isolation 2000VRMS min
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Description Max. Value Units
VCES/ VRRM IGBT/Diode Blocking Voltage 600 V
V+ Positive Bus Input Voltage 450
IO @ TC =25 RMS Phase Current (Note 1) 20 A
IO @ TC =100 RMS Phase Current (Note 1) 10
IO Pulsed RMS Phase Current (Note 2) 30
FPWM PWM Carrier Frequency 20 kHz
Pd Power dissipation per IGBT @ TC =25 38 W
VISO Isolation Voltage (1min) 2000 VRMS
TJ(IGBT& Diodes) Operating Junction temperature Range -40 to +150
TJ(Drver IC) Operating Junction temperature Range -40 to +150
T Mounting torque Range (M3 screw) 0.5 to 0.6 Nm
Description
International Rectifier's IRAMX20UP60A is a 20A, 600V Integrated Power Hybrid IC for Appliance Motor Drives applications such air conditioning systems and compressor drivers as well as in light industrial applica-tion. IR's technology offers an extremely compact, high performance AC motor-driver in a single isolated package to simplify design.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRAMX20UP60A
VendorInternational Rectifier
CategoryMotors, Solenoids, Driver Boards/Modules
Motor Type3-Phase High Voltage, High Speed Driver
Transistor TypeIGBT
Number of Motors1
Voltage - Output600V
Current - Output20A
Voltage - Logic Supply12 V ~ 20 V