IRDCIP1203-A
Power Management IC Development Tools
product image
IRDCIP1203-A Picture
SeekIC No. : 00120673 Detail
IRDCIP1203-A: Power Management IC Development Tools
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRDCIP1203-A
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product : Reference Designs Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Tool Is For Evaluation Of : IP1203 Input Voltage : 12 V
Output Voltage : 1 V to 3.3 V Output Current : 15 A
Description
Product : Reference Designs
Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Input Voltage : 12 V
Output Current : 15 A
Output Voltage : 1 V to 3.3 V
Tool Is For Evaluation Of : IP1203
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRDCIP1203-A
VendorInternational Rectifier
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Main PurposeDC/DC, Step Down
Regulator TopologyBuck
Outputs and Type1, Non-Isolated
Voltage - Output1.8V
Current - Output15A
Voltage - Input5.5 ~ 13.2V
Frequency - Switching400kHz
Power - Output27W