IRF3000PBF
MOSFET N-CH 300V 1.6A 8-SOIC
product image
IRF3000PBF Picture
SeekIC No. : 003433242 Detail
IRF3000PBF: MOSFET N-CH 300V 1.6A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRF3000PBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 300V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.6A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 400 mOhm @ 960mA, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 33nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 730pF @ 25V
Power - Max: 2.5W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SO
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
FET Feature: Standard
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.6A
Power - Max: 2.5W
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series: HEXFET®
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 33nC @ 10V
Packaging: Tube
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 250µA
Supplier Device Package: 8-SO
Manufacturer: International Rectifier
Drain to Source Voltage (Vdss): 300V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 730pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 400 mOhm @ 960mA, 10V