IRFIB41N15DPBF
MOSFET
product image
IRFIB41N15DPBF Picture
SeekIC No. : 00156749 Detail
IRFIB41N15DPBF: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFIB41N15DPBF
Mfg:
International Rectifier
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Continuous Drain Current : 41 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 41 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFIB41N15DPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C41A
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2520pF @ 25V
Power - Max48W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V