IRFL1006PBF
MOSFET MOSFT 60V 2.3A 220mOhm 5.3nC
product image
IRFL1006PBF Picture
SeekIC No. : 00147332 Detail
IRFL1006PBF: MOSFET MOSFT 60V 2.3A 220mOhm 5.3nC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFL1006PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : 2.3 A
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223
Packaging : Tube
Description
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Package / Case : SOT-223
Continuous Drain Current : 2.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFL1006PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 1.6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 160pF @ 25V
Power - Max2.1W
PackagingBulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs8nC @ 10V