IRFL1006TRPBF
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
product image
IRFL1006TRPBF Picture
SeekIC No. : 004377171 Detail
IRFL1006TRPBF: MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFL1006TRPBF
Mfg:
International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFL1006TRPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 1.6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 160pF @ 25V
Power - Max1W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs8nC @ 10V