IRFP22N50APBF
MOSFET N-Chan 500V 22 Amp
product image
IRFP22N50APBF Picture
SeekIC No. : 00147286 Detail
IRFP22N50APBF: MOSFET N-Chan 500V 22 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFP22N50APBF
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247AC Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 22 A
Package / Case : TO-247AC
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.23 Ohms