IRFP9140NPBF
MOSFET MOSFT PCh -21A 117mOhm 64.7nCAC
product image
IRFP9140NPBF Picture
SeekIC No. : 00147873 Detail
IRFP9140NPBF: MOSFET MOSFT PCh -21A 117mOhm 64.7nCAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFP9140NPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : - 21 A
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Package / Case : TO-247AC
Drain-Source Breakdown Voltage : - 100 V
Continuous Drain Current : - 21 A
Features:
Specifications
Description
The parameters of the IRFP9140NPbF are VGS (Gate-to-Source Voltage)=±20V, ID @ Tc= 25°C  (Continuous Drain Current, VGS @ -10V)=-23A, ID @ Tc = 100°C (Continuous Drain Current, VGS @-10V )=-16A, IDM (Pulsed Drain Current)=-76A, EAS (Single Pulse Avalanche Energy)=430mJ, PD (@Tc= 25°C Power Dissipation)=140W, IAR( Avalanche Current)= -11A, EAR (Repetitive Avalanche Energy)=14mJ, dv/dt( Peak Diode Recovery dv/dt) =-5.0V/ns, TJ (Operating Junction and)= -55 to + 175°C=TSTG( Storage Temperature Range), (Soldering Temperature, for 10 seconds )=300 (1.6mm from case )°C, RJC( Junction-to-Case )=1.1(max)°C/W, RJA (Junction-to-Ambient)= 40(typ)°C/W, RCS(Case-to-sink, flat, greased surface)=0.24(typ)°C/W.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRFP9140NPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C23A
Rds On (Max) @ Id, Vgs117 mOhm @ 13A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1300pF @ 25V
Power - Max140W
PackagingBulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs97nC @ 10V