IRFPS29N60L
MOSFET N-Chan 600V 29 Amp
product image
IRFPS29N60L Picture
SeekIC No. : 00166858 Detail
IRFPS29N60L: MOSFET N-Chan 600V 29 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFPS29N60L
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 29 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.21 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-274AA Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 29 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.21 Ohms
Package / Case : TO-274AA
Application
·Zero Voltage Switching SMPS
·Telecom and Server Power Supplies
·Uninterruptible Power Supplies
·Motor Control applications
Specifications
  Parameter
Max.
Units
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ -10V
A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ -10V
IDM Pulsed Drain Current
110
PD @TC = 25°C Power Dissipation
480
W
  Linear Derating Factor
3.5
W/
VGS Gate-to-Source Voltage
± 30
V
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt
15
V/ns
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 150
  Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (1.6mm from case )