IRGB20B60PD1
product image
IRGB20B60PD1 Picture
SeekIC No. : 004377750 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGB20B60PD1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
•NPT Technology, Positive Temperature Coefficient
•Lower VCE(SAT)
•Lower Parasitic Capacitances
•Minimal Tail Current
•HEXFRED Ultra Fast Soft-Recovery Co-Pack Diode
•Tighter Distribution of Parameters
Higher Reliability
Application
•Telecom and Server SMPS
•PFC and ZVS SMPS Circuits
•Uninterruptable Power Supplies
•Consumer Electronics Power Supplies
Specifications
Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage 600 V
IF@ TC= 25° CContinuous Collector Current 40 A
IF@ TC= 100° CContinuous Collector Current 22 A
ICM Pulsed Collector Current 80 A
ICM Clamped Inductive Load Current 80 A
IF@ TC= 25° CDiode Continuous Forward Current 10 A
IF@ TC= 100° CDiode Continuous Forward Current 4 A
LSM Diode Maximum Forward Current 16 A
VGE Gate-to-Emitter Voltage ± 20 V
PD@ TC= 25° CMaximum Power Dissipation 156 W
PD@ TC= 100° CMaximum Power Dissipation 215 W
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to +150 °C
Soldering Temperature, for 10 sec. 300 (0.063 in. (1.6mm) from case)
Description
•Parallel Operation for Higher Current Applications
•Lower Conduction Losses and Switching Losses
•Higher Switching Frequency up to 150kHz