IRGB20B60PD1PBF
IGBT Transistors 600V Warp2 150kHz
product image
IRGB20B60PD1PBF Picture
SeekIC No. : 00142579 Detail
IRGB20B60PD1PBF: IGBT Transistors 600V Warp2 150kHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGB20B60PD1PBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.35 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A Power Dissipation : 215 W
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Operating Temperature :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Continuous Collector Current at 25 C : 40 A
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.35 V
Power Dissipation : 215 W
Features:
• NPT Technology, Positive Temperature Coefficient
• Lower VCE(SAT)
• Lower Parasitic Capacitances
• Minimal Tail Current
• HEXFRED Ultra Fast Soft-Recovery Co-Pack Diode
• Tighter Distribution of Parameters
• Higher Reliability
Application
• Telecom and Server SMPS
• PFC and ZVS SMPS Circuits
• Uninterruptable Power Supplies
• Consumer Electronics Power Supplies
• Lead-Free
Specifications
  Parameter
Max.
Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage
600
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
40
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
22
ICM
Pulse Collector Current (Ref. Fig. C.T.4)
ILM Clamped Inductive Load Current 􀀀􀀀
80
IF @ TC = 25
Diode Continous Forward Current
10
IF @ TC = 100 Diode Continous Forward Current
IFRM
Maximum Repetitive Forward Current
16
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
215
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
86
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to +150
  Soldering Temperature, for 10 sec.
300 (1.6mm from case )
  Mounting torque, 6-32 or M3 srew
10 lbf`in (1.1N`m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRGB20B60PD1PBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 20A
Power - Max215W