IRGBF20F
Features: Switching-loss rating includes all tail lossesOptimized for medium operating frequency ( 1 to 10kHz) See Fig. 1 for Current vs. Frequency curveSpecifications Parameter Max. Units VCES Collector-to-Emitter Voltage 900 V IC @ TC = 25°C Continuous Collector Current 9.0...
product image
IRGBF20F Picture
SeekIC No. : 004377794 Detail
IRGBF20F: Features: Switching-loss rating includes all tail lossesOptimized for medium operating frequency ( 1 to 10kHz) See Fig. 1 for Current vs. Frequency curveSpecifications Parameter Max. Unit...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGBF20F
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Switching-loss rating includes all "tail" losses
 Optimized for medium operating frequency ( 1 to
  10kHz)  See Fig. 1 for Current vs. Frequency curve
Specifications
  Parameter Max. Units
VCES Collector-to-Emitter Voltage 900 V
IC @ TC = 25°C Continuous Collector Current 9.0 A
IC @ TC = 100°C Continuous Collector Current 5.3
ICM Pulsed Collector Current 18
ILM Clamped Inductive Load Current 18
VGE Gate-to-Emitter Voltage ±20 V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy 5.0 mJ
PD @ TC = 25°C Maximum Power Dissipation 60 W
PD @ TC = 100°C Maximum Power Dissipation 24
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to +150 °C
  Soldering Temperature, for 10 sec. 300 (0.063 in. (1.6mm) from case)