IRGC25B120UB
Features: SpecificationsDescriptionThe IRGC25B120UB has some electrical characteristics (wafer form).When parameter is VCE(on),the description is collector-to-emitter saturation voltage,the guaranteed (Min/Max) is 2.3V min,2.7V max,the test conditions is IC=10A,TJ=25,VGE=15V.When parameter is V(BR...
product image
IRGC25B120UB Picture
SeekIC No. : 004377807 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGC25B120UB
Description
The IRGC25B120UB has some electrical characteristics (wafer form).When parameter is VCE(on),the description is collector-to-emitter saturation voltage,the guaranteed (Min/Max) is 2.3V min,2.7V max,the test conditions is IC=10A,TJ=25,VGE=15V.When parameter is V(BR)CES,the description is colletor-to-emitter breakdown voltage,the guaranteed (Min/Max) is 1200V Min.,the test conditions is TJ=25,ICES =250A,VGE=0V.When parameter is VGE(th),the description is gate threshold voltage,the guaranteed (Min/Max) is 4.4V Min.,6.0V Max.,the test conditions is VGE=VCE,TJ=25,IC =250A.When parameter is ICES,the description is zero gate voltage collector current,the guaranteed (Min/Max) is 10A Max.,the test conditions is TJ=25,VCE=1200V.When parameter is IGES,the description is gate-to-emitter leakage current,the guaranteed (Min/Max) is ±1.1A Max.,the test conditions is TJ=25,VGE=+/-20V.
The IRGC25B120UB has some mechanical data.The nominal back metal composition,thickness is Cr-NiV-Ag (1 kA-2kA-2.5kA ).The nominal front metal composition,thickness is 99% Al, 1% Si (4 microns).The chip dimensions is 0.257" x 0.260" .The wafer diameter is 150mm, with std. < 100 > flat.The wafer thickness,Tolerance is 1.85m,+/-15m.The relevant die mechanical dwg. number is 01-5376.The minimum street width is 100 microns.The reject ink dot size is 0.25 mm diameter minimum.The ink dot location is consistent throughout same wafer lot.The recommended storage environment is storage in original container, in dessicated nitrogen, with no contamination.The recommended die attach conditions is for optimum electrical results,die attach temperature should not exceed 300.