IRGCH20SE
Features: SpecificationsDescriptionIRGCH20SE is a kind of IGBT die in wafer form. What comes next is about the electrical characteristics of IRGCH20SE(wafer form). The maximum VCE (on) (Collector-to-Emitter Saturation Voltage) is 3.3 V at IC=20 A, TJ=25, VGE=15 V. The minimum V(BR)CES (Colletor-t...
product image
IRGCH20SE Picture
SeekIC No. : 004377829 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGCH20SE
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Specifications
Description
IRGCH20SE is a kind of IGBT die in wafer form.
What comes next is about the electrical characteristics of IRGCH20SE(wafer form). The maximum VCE (on) (Collector-to-Emitter Saturation Voltage) is 3.3 V at IC=20 A, TJ=25, VGE=15 V. The minimum V(BR)CES (Colletor-to-Emitter Breakdown Voltage) is 1200 V at TJ=25, ICES=250A, VGE=0 V. The minimum VGE(th) (Gate Threshold Voltage) is 3.0 V and the maximum is 5.5 V at VGE=VCE, TJ=25, IC=250A. The maximum ICES (Zero Gate Voltage Collector Current) is 250A at TJ=25, VCE=1200 V. The maximum IGES (Gate-to-Emitter Leakage Current) is ± 500 nA at TJ=25, VGE=±20 V.