IRLBD59N04ETRLP
MOSFET N-CH 40V 59A D2PAK-5
product image
IRLBD59N04ETRLP Picture
SeekIC No. : 003434165 Detail
IRLBD59N04ETRLP: MOSFET N-CH 40V 59A D2PAK-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRLBD59N04ETRLP
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 40V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 59A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 18 mOhm @ 35A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 50nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2190pF @ 25V
Power - Max: 130W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: TO-263-5
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss): 40V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 50nC @ 5V
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA
Series: HEXFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 59A
Power - Max: 130W
Manufacturer: International Rectifier
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 18 mOhm @ 35A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2190pF @ 25V
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package: TO-263-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRLBD59N04ETRLP
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max130W
PackagingTape & Reel (TR)