IRLR7807ZCPBF
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK
product image
IRLR7807ZCPBF Picture
SeekIC No. : 003433399 Detail
IRLR7807ZCPBF: MOSFET N-CH 30V 43A DPAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRLR7807ZCPBF
Quick Details
Series: HEXFET® Manufacturer: International Rectifier
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 43A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 13.8 mOhm @ 15A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.25V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 11nC @ 4.5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 780pF @ 15V
Power - Max: 40W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: D-Pak
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 11nC @ 4.5V
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package: D-Pak
Series: HEXFET®
Packaging: Tube
Power - Max: 40W
Manufacturer: International Rectifier
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.25V @ 250µA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 13.8 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 780pF @ 15V
Application
·  High Frequency Synchronous Buck
   Converters for Computer Processor Power
·  Lead-Free
Specifications
  Parameter Max. Units
VDS Drain-to-Source Voltage 30 V
VGS Gate-to-Source Voltage ± 20
ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 43 A
ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 30
IDM Pulsed Drain Current 170
PD @TC = 25°C Maximum Power Dissipation 40
PD @TC = 100°C Maximum Power Dissipation 20
  Linear Derating Factor 0.27 W/°C
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 175 °C
  Soldering Temperature, for 10 seconds 300 (1.6mm from case)