IRU1117-33
Features: · Guaranteed < 1.2V Dropout at 800mA Load Current· Fast Transient Response· 1% Output Voltage Initial Accuracy· Built-In Thermal Shutdown· Available in SOT-223, D-Pak, Ultra Thin-Pak and 8-Pin SOIC Surface-Mount PackagesApplication· VGA & Sound Card Applications· Standard 3.3V Chi...
product image
IRU1117-33 Picture
SeekIC No. : 004378791 Detail
IRU1117-33: Features: · Guaranteed < 1.2V Dropout at 800mA Load Current· Fast Transient Response· 1% Output Voltage Initial Accuracy· Built-In Thermal Shutdown· Available in SOT-223, D-Pak, Ultra Thin-Pak an...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1117-33
Description
Features:
· Guaranteed < 1.2V Dropout at 800mA Load Current
· Fast Transient Response
· 1% Output Voltage Initial Accuracy
· Built-In Thermal Shutdown
· Available in SOT-223, D-Pak, Ultra Thin-Pak and 8-Pin SOIC Surface-Mount Packages
Application
· VGA & Sound Card Applications
· Standard 3.3V Chip Set and Logic Applications
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Input Voltage (Vin) ..................................................... 7V
Power Dissipation ................................Internally Limited
Storage Temperature Range ..................-65°C To 150°C
Operating Junction Temperature Range .....0°C To 150°C
Description
The IRU1117-33 is a low dropout three-terminal fixed output regulator with minimum of 800mA output current capability. This product is specifically designed to provide well regulated supply for low voltage IC applications such as VGA, sound & DVD cards. The IRU1117-33 is guaranteed to have <1.2V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated with 4.75V to 7V input supply. The IRU1117-33 is specifically designed to be stable with low cost aluminum capacitors while maintaining stability with low ESR tantalum caps.