IRU1117-33CY
IC REG LDO 3.3V .8A SOT-223
product image
IRU1117-33CY Picture
SeekIC No. : 003591926 Detail
IRU1117-33CY: IC REG LDO 3.3V .8A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1117-33CY
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Current - Limit (Min): 1.1A
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 1A
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 800mA
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1117-33CY
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingTube
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.75 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A