IRU1205-28CLTR
IC REG LDO 2.8V .3A SOT23-5
product image
IRU1205-28CLTR Picture
SeekIC No. : 003591906 Detail
IRU1205-28CLTR: IC REG LDO 2.8V .3A SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1205-28CLTR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: International Rectifier Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.8V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 320mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Current - Limit (Min): 320mA
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Output: 2.8V
Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output: 300mA
Manufacturer: International Rectifier
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1205-28CLTR
VendorInternational Rectifier (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output300mA
Voltage - Output2.8V
Voltage - Input3.8 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)320mA