IRU1206-33CDTR
IC REG LDO 3.3V 1A D-PAK
product image
IRU1206-33CDTR Picture
SeekIC No. : 003591975 Detail
IRU1206-33CDTR: IC REG LDO 3.3V 1A D-PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1206-33CDTR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: International Rectifier Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): 1.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: D-Pak
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Limit (Min): 1.1A
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 1A
Current - Output: 1A
Manufacturer: International Rectifier
Supplier Device Package: D-Pak
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1206-33CDTR
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.1A