IRU1502-33CHTR
IC REG LDO 3.3V 1A 6-MLPM
product image
IRU1502-33CHTR Picture
SeekIC No. : 003592321 Detail
IRU1502-33CHTR: IC REG LDO 3.3V 1A 6-MLPM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1502-33CHTR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: International Rectifier
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 6V Voltage - Dropout (Typical): 3V @ 1A
Number of Regulators: 1 Current - Output: 1A
Current - Limit (Min): 1A Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1)
Package / Case: 6-MLPM Supplier Device Package: 6-MLPM (3x3)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 6V
Current - Limit (Min): 1A
Current - Output: 1A
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: International Rectifier
Voltage - Dropout (Typical): 3V @ 1A
Package / Case: 6-MLPM
Supplier Device Package: 6-MLPM (3x3)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRU1502-33CHTR
VendorInternational Rectifier (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-MLPM
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input3.8 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A