IS61WV5128BLL-10TLI
SRAM 4Mb (512k x 8) 10ns Async SRAM 3.3v
product image
IS61WV5128BLL-10TLI Picture
SeekIC No. : 00470790 Detail
IS61WV5128BLL-10TLI: SRAM 4Mb (512k x 8) 10ns Async SRAM 3.3v
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IS61WV5128BLL-10TLI
Mfg:
ISSI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Memory Size : 4 Mbit Organization : 512 Kbit x 8
Access Time : 10 ns Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.4 V Maximum Operating Current : 45 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-44
Packaging : Tube
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Access Time : 10 ns
Supply Voltage - Min : 2.4 V
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSOP-44
Memory Size : 4 Mbit
Organization : 512 Kbit x 8
Maximum Operating Current : 45 mA
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
  Connection Diagram
Description
The IS61WV5128BLL-10TLI is one member of the IS61WV5128BLL family which is designed as the 512K x 16 high-speed asynchronous CMOS static RAM device that is available in the JEDEC standard 44-pin TSOP Type II and 48-pin Mini BGA (9mm x 11mm). And this device assumes a standby mode at which the power dissipation can be reduced down with CMOS input levels.
The absolute maximum ratings of the IS61WV5128BLL-10TLI can be summarized as:(1)Terminal Voltage with Respect to GND: -0.5 to VDD+0.5 V;(2)VDD Relates to GND: -0.3 V to +4.0 V;(3)Storage Temperature: -65 to +150 °C;(4)Power Dissipation: 1.0 W.
The electrical characteristics of this device can be summarized as:(1)Output HIGH Voltage: 2.4 V;(2)Output LOW Voltage: 0.4 V;(3)Input HIGH Voltage: 2.0 to VDD+0.3 V;(4)Input LOW Voltage: -0.3 to 0.8 V;(5)Input Leakage: -1 to +1 uA;(6)Output Leakage: -1 to +1 uA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the IS61WV5128BLL-10TLI, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIS61WV5128BLL-10TLI
VendorISSI, Integrated Silicon Solution Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTray
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C