IS62C256AL-45ULI-TR
SRAM 256K 32K x 8 45ns 5v Async SRAM 5v
product image
IS62C256AL-45ULI-TR Picture
SeekIC No. : 00472868 Detail
IS62C256AL-45ULI-TR: SRAM 256K 32K x 8 45ns 5v Async SRAM 5v
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IS62C256AL-45ULI-TR
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Organization : 32 K x 8
Access Time : 45 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Current : 25 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-28
Packaging : Reel
Description
Access Time : 45 ns
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Current : 25 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Reel
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Package / Case : SOP-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationIS62C256AL-45ULI-TR
VendorISSI, Integrated Silicon Solution Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C