IS62C256AL-45ULI
SRAM 256K 32K x 8 45ns 5v Async SRAM 5v
product image
IS62C256AL-45ULI Picture
SeekIC No. : 00471116 Detail
IS62C256AL-45ULI: SRAM 256K 32K x 8 45ns 5v Async SRAM 5v
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IS62C256AL-45ULI
Mfg:
ISSI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Organization : 32 K x 8
Access Time : 45 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Current : 20 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-28
Packaging : Tube
Description
Access Time : 45 ns
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Package / Case : SOP-28
Maximum Operating Current : 20 uA
Pinout
  Connection Diagram
Description
The IS62C256AL-45ULI is one member of the IS62C256AL family which is designed as the 32K x 8 low power CMOS static RAM device that is available in plastic SOP or TSOP (Type I) package. And this device assumes a standby mode at which the power dissipation can be reduced down to 150 W (typical) at CMOS input levels.
Features of the IS62C256AL-45ULI are:(1)Access time: 25 ns, 45 ns; (2)Low active power: 200 mW (typical); (3)Low standby power: 150 uW (typical) CMOS standby and 15 mW (typical) operating; (4)Fully static operation: no clock or refresh required; (5)TTL compatible inputs and outputs; (6)Single 5V power supply; (7)Lead-free available; (8)Industrial and Automotive temperatures available.
The absolute maximum ratings of the IS62C256AL-45ULI can be summarized as:(1)Terminal Voltage with Respect to GND: -0.5 to +7.0 V;(2)DC output current (low): 20 mA;(3)Storage Temperature: -65 to +150 °C;(4)Power Dissipation: 0.5 W.
The electrical characteristics of this device can be summarized as:(1)Output HIGH Voltage: 2.4 V;(2)Output LOW Voltage: 0.4 V;(3)Input HIGH Voltage: 2.2 to VDD+0.5 V;(4)Input LOW Voltage: -0.3 to 0.8 V;(5)Input Leakage: -1 to +1 uA;(6)Output Leakage: -1 to +1 uA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the IS62C256AL-45ULI, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIS62C256AL-45ULI
VendorISSI, Integrated Silicon Solution Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOP
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C