ISL12028IV27Z-T
IC RTC EEPROM LP 14-TSSOP
product image
ISL12028IV27Z-T Picture
SeekIC No. : 003480749 Detail
ISL12028IV27Z-T: IC RTC EEPROM LP 14-TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ISL12028IV27Z-T
Quick Details
Series: - Manufacturer: Intersil
Type: Clock/Calendar Features: Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size: - Time Format: HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format: YY-MM-DD-dd Package / Case : MSOP-10
Interface: I²C, 2-Wire Serial Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery: 1.8 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 14-TSSOP
Description
Series: -
Type: Clock/Calendar
Time Format: HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format: YY-MM-DD-dd
Interface: I²C, 2-Wire Serial
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Memory Size: -
Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Manufacturer: Intersil
Voltage - Supply, Battery: 1.8 V ~ 5.5 V
Features: Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Parameters:
Technical/Catalog InformationISL12028IV27Z-T
VendorIntersil (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Date FormatYY-MM-DD-dd
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Memory Size4K (512 x 8)
Package / Case14-TSSOP
PackagingDigi-Reel?
TypeClock/Calendar/Supervisor/EEPROM