IT1-252S-SV
Board to Board / Mezzanine Connectors RCP 252 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray
product image
IT1-252S-SV Picture
SeekIC No. : 002124814 Detail
IT1-252S-SV: Board to Board / Mezzanine Connectors RCP 252 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IT1-252S-SV
Mfg:
Hirose Connector
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series : IT1 Product Type : Receptacles
Pitch : 0.5 mm Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Angle : Straight Number of Positions / Contacts : 252
Number of Rows : 2 Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material : Phosphor Bronze Contact Plating : Gold
Voltage Rating : 50 V Current Rating : 0.4 A
Description
Stack Height :
Product Type : Receptacles
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Rows : 2
Contact Material : Phosphor Bronze
Contact Plating : Gold
Voltage Rating : 50 V
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Angle : Straight
Pitch : 0.5 mm
Current Rating : 0.4 A
Series : IT1
Number of Positions / Contacts : 252
Features:
 `  Impedance Matching using a 4-Layer Board
   The innovative transmission module uses PC boards with a strip line design of transmission lines, providing matched impedance of 50 ohms, for standard product.
 ` Supports Multiple Connectors per board
   Designed with a tolerance of +/- 0.2mm for both the X and Y-axis. The three-piece structure and the +/- 0.2mm tolerance allows 3 or more IT1's to be mounted on a single board.
 `  Customized Board-to-Board Distance
   Board-to-board distance can be customized, from 16mm to 40mm.
 `  Signal to Ground Ratio
 ` Contact Reliability
   Use of double contact points on each of the contacts assures highly reliable performance
Application
 · Routers, servers, base stations and other telecommunication equipment.
Description
High-speed matched-impedance parallel board-to-board connector IT1-252S-SV designed for applications requiring board-toboard spacing with transmission speeds exceeding 1GHz. The connection system has matched impedance of 50 ohm or can be customized. Contacts are on 0.5mm pitch.
Parameters:
Technical/Catalog InformationIT1-252S-SV
VendorHirose Electric Co Ltd
CategoryConnectors
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions 252
Number of Rows2
Contact FinishGold
Mounting TypeSurface Mount
Pitch0.020" (0.50mm)
FeaturesBoard Guide
PackagingTray
Contact Finish Thickness-
Height Above Board0.236" (6.00mm)