IXBH16N170A
IGBT Transistors 1700V 16A
product image
IXBH16N170A Picture
SeekIC No. : 00142628 Detail
IXBH16N170A: IGBT Transistors 1700V 16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBH16N170A
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V Power Dissipation : 150 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Power Dissipation : 150 W
Package / Case : TO-247-3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Features:
• Monolithic fast reverse diode
• High Blocking Voltage
• JEDEC TO-268 surface mount and JEDEC TO-247 AD packages
• Low switching losses
• High current handling capability
• MOS Gate turn-on
- drive simplicity
• Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
• AC motor speed control
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switched-mode and resonant-mode power supplies
• Capacitor discharge circuits
Description
Symbol Conditions Maximum Ratings
VCES TJ = 25 to 150 1700 v
VCGR TJ = 25 to 150; RGE = 1 1700 v
VGES Continuous ±20 V
VGEM Transient ±30 V
IC25 TC = 25, 9 A
IC90 TC = 90 5 A
ICM TC = 25°C, 1 ms 10 A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125, RG = 47 VCE = 0.8•VCES
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM =12 A
PC TC = 25 150
TJ   -55 ... +150
TJM   150
Tstg   -55 ... +150
TL 1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s 300
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXBH16N170A
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)16A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic6V @ 15V, 10A
Power - Max150W