IXBH20N160
product image
IXBH20N160 Picture
SeekIC No. : 004381497 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBH20N160
Features:
• International standard package JEDEC TO-247 AD
• High Voltage BIMOSFETTM
- replaces high voltage Darlingtons and series connected MOSFETs
- lower effective RDS(on)
• Monolithic construction
- high blocking voltage capability
- very fast turn-off characteristics
• MOS Gate turn-on
- drive simplicity
• Reverse conducting capability
Application
• Flyback converters
• DC choppers
• Uninterruptible power supplies (UPS)
• Switched-mode and resonant-mode power supplies
• CRT deflection
• Lamp ballasts
Specifications
Symbol Conditions Maximum Ratings
    20N140 20N160
VCES TJ = 25 to 150 1400 1600 v
VCGR TJ = 25 to 150; RGE = 1 1400 1600 v
VGES Continuous ±20 V
 VGEM   ±30 V
IC25 TC = 25, 20 A
IC90 TC = 90 13 A
ICM TC = 25°C, 1 ms 26 A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125, RG = 47 VCE = 0.8•VCES
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM =24 A
PC TC = 25 200 W
TJ   -55 ... +150
TJM   150
Tstg   -55 ... +150
TL 1.6 mm (0.063 in) from case for 10 s 300