IXBH42N170
IGBT Transistors 1700V 75A
product image
IXBH42N170 Picture
SeekIC No. : 00142646 Detail
IXBH42N170: IGBT Transistors 1700V 75A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBH42N170
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V Power Dissipation : 360 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Power Dissipation : 360 W
Package / Case : TO-247-3
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Features:
·High Blocking Voltage
·JEDEC TO-268 surface and JEDEC TO-247 AD
·Low conduction losses
·High current handling capability
·MOS Gate turn-on
  - drive simplicity
·Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
·AC motor speed control
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switched-mode and resonant-mode power supplies
·Capacitor discharge circuits
Specifications
Symbol Conditions Maximum Ratings
VCES TJ = 25 to 150 1700 v
VCGR TJ = 25 to 150; RGE = 1 1700 v
VGES Continuous ±20 V
VGEM Transient ±30 V
IC25 TC = 25, 75 A
IC90 TC = 90 42 A
ICM TC = 25°C, 1 ms 180 A
SSOA
(RBSOA)
VGE= 15 V, TVJ = 125, RG = 47 VCE = 0.8•VCES
Clamped inductive load, L = 100 H
ICM =90
VCES = 1350
A
TSC
(SCSOA)
VGE = 15 V, VCES = 1200V, TJ = 125°C
RG = 10 Ω non repetitive
10 µs
PC TC = 25 360
TJ   -55 ... +150
TJM   150
Tstg   -55 ... +150
  Maximum Lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Maximum Tab temperature for soldering SMD devices for 10 s
Md Mounting torque 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-247
TO-268
6
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXBH42N170
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 42A
Power - Max360W