IXBT20N300
IGBT 3000V 50A 250W TO268
product image
IXBT20N300 Picture
SeekIC No. : 003434493 Detail
IXBT20N300: IGBT 3000V 50A 250W TO268
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBT20N300
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: BIMOSFET™ Manufacturer: IXYS
Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 3000V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.2V @ 15V, 20A
Current - Collector (Ic) (Max): 50A Power - Max: 250W
Input Type: Standard Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA Supplier Device Package: TO-268
Description
IGBT Type: -
Input Type: Standard
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Manufacturer: IXYS
Power - Max: 250W
Current - Collector (Ic) (Max): 50A
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package: TO-268
Series: BIMOSFET™
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 3000V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.2V @ 15V, 20A