IXBT42N170A
IGBT Transistors
product image
IXBT42N170A Picture
SeekIC No. : 00143064 Detail
IXBT42N170A: IGBT Transistors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBT42N170A
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 6 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-268-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1700 V
Package / Case : TO-268-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 6 V
Features:
· High Blocking Voltage
· JEDEC TO-268 surface and JEDEC TO-247 AD
· Fast switching
· High current handling capability
· MOS Gate turn-on
   - drive simplicity
· Molding epoxies meet UL 94 V-0 flammability classification
Application
· AC motor speed control
· Uninterruptible power supplies (UPS)
· Switched-mode and resonant-mode power supplies
· Substitutes for high voltage MOSFETs
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXBT42N170A
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic6V @ 15V, 21A
Power - Max350W