IXDP20N60B
IGBT Transistors 20 Amps 600V
product image
IXDP20N60B Picture
SeekIC No. : 00142923 Detail
IXDP20N60B: IGBT Transistors 20 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDP20N60B
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220-3
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.2 V
Package / Case : TO-220-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDP20N60B
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)32A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 20A
Power - Max140W