IXFA4N100P
MOSFET 4 Amps 1000V
product image
IXFA4N100P Picture
SeekIC No. : 00154486 Detail
IXFA4N100P: MOSFET 4 Amps 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFA4N100P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity :
Drain-Source Breakdown Voltage :
Gate-Source Breakdown Voltage :
Continuous Drain Current :
Resistance Drain-Source RDS (on) :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Tube
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFA4N100P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C4A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 Ohm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1456pF @ 25V
Power - Max150W
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V