IXFX180N10
MOSFET 100V 180A
product image
IXFX180N10 Picture
SeekIC No. : 00151477 Detail
IXFX180N10: MOSFET 100V 180A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXFX180N10
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 180 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PLUS 247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 180 A
Package / Case : PLUS 247
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms
Features:
• International standard packages
• Low RDS (on) HDMOSTM process
• Rugged polysilicon gate cell structure
• Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
• Low package inductance
- easy to drive and to protect
• Fast intrinsic rectifier
Application
• DC-DC converters
• Battery chargers
• Switched-mode and resonant-mode power supplies
• DC choppers
• AC motor control
• Temperature and lighting controls
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 150
TJ = 25 to 150; RGS = 1M
-100
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
ID(RMS)
IDM
IAR
E
TC = 2 (MOSFET chip capability)
External lead (current limit)
TC = 25, Note 1
TC = 25
180
A
A
EAR
EAS
TC = 25
30
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/s, VDDVDSS
T 150, R = 2
V/ns
PD TC = 25
180
W
TJ
TJM
Tstg
TL
1.6 mm (0.063 in.) from case for 10 s
          150
Md Mounting torque
Nm/lb.in
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXFX180N10
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 10900pF @ 25V
Power - Max560W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs390nC @ 10V