IXGH38N60
IGBT Transistors
product image
IXGH38N60 Picture
SeekIC No. : 00143615 Detail
IXGH38N60: IGBT Transistors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXGH38N60
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247AD-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247AD-3
Features:
· International standard package JEDEC TO-247 AD
· 2nd generation HDMOSTM process
· Low VCE(sat)
  - for minimum on-state conduction losses
· High current handling capability
· MOS Gate turn-on
    - drive simplicity
Application
·AC motor speed control
·DC servo and robot drives
·DC choppers
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol Test Conditions IXFK Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25°C to 150°C
TJ = 25°C to 150°C; RGS = 1 M
600
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
Ic25
Ic90
ICM
TC = 25°C
TC = 25°Cpulse width limited by TJM
TC = 25°C
76
A
A
SSOA
(RBSOA)
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS
TJ 150°C, RG = 2
ICM = 76
@ 0.8 VCES
V/ns
Pc TC = 25°C 200 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
Md
Mounting torque (M3)
Nm/lb.in.
Weight   6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXGH38N60
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)76A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 38A
Power - Max200W